Dnia 26 października 2018 roku grupa uczniów z klasy I Liceum Ogólnokształcącego Bielskiej Szkoły Menedżerów wraz z opiekunami wybrała się do Oczyszczalni Ścieków w Komorowicach.
To największa oczyszczalnia eksploatowana przez AQUA S.A. Położona jest w północnej części Bielska-Białej w dzielnicy Komorowice. Oczyszcza ścieki komunalne i przemysłowe z Bielska-Białej oraz z sąsiednich gmin: Szczyrku, Buczkowic i Wilkowic. Oczyszczalnia obsługuje tzw. aglomerację Bielsko-Biała Komorowice. Posiada ona wydajność 90 tys. m3/d, natomiast w okresie intensywnych opadów jest dostosowana do oczyszczania zwiększonej ilości ścieków do 124 tys. m3/d.
Uczniowie poznali fazy oczyszczania ścieków i gospodarkę osadowo- gazową:
• część mechaniczną- usuwanie w łapaczu żwiru grubych zanieczyszczeń wleczonych po dnie kanału, usuwanie piasku w piaskownikach poziomych zaopatrzonych w systemy hydraulicznego zbierania i płukania piasku;
• część biologiczną - biologiczne oczyszczanie ścieków w bioreaktorach nr I oraz nr II, a następnie końcowe klarowanie ścieków w osadnikach radialnych;
• część osadową - zagęszczanie osadu nadmiernego, beztlenowa stabilizacja osadu w komorach fermentacyjnych z odzyskaniem biogazu, a następnie mechaniczne odwadnianie osadu przefermentowanego w wirówkach sedymentacyjnych; biogaz spalany jest w agregatach prądotwórczych, w których produkowana jest energia elektryczna i cieplna oraz w kotłach służących do produkcji energii cieplnej.
Na końcowym etapie ścieki oczyszczone z obu części oczyszczalni kierowane są do rzeki Białej zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym. Długość eksploatowanych sieci kanalizacyjnych wraz z przyłączami na terenie Bielska-Białej i sąsiednich gmin wynosi ponad 1 200 km. Ścieki dopływają do oczyszczalni w większości grawitacyjnie, jednak dla zapewnienia odbioru ścieków z terenów położonych niżej, konieczna jest budowa przepompowni ścieków - ich praca wizualizowana jest w centralnym systemie sterowania.
Powstający w procesie fermentacji osadów biogaz magazynowany jest w zbiorniku, a następnie przetwarzany na energię elektryczną i cieplną w agregatach prądotwórczych i kotłach. Energia elektryczna wprowadzana jest do wewnętrznej sieci energetycznej oczyszczalni, natomiast energia cieplna służy do ogrzewania osadów ściekowych w komorach fermentacyjnych oraz do zimowego ogrzewania zbiornika biogazu.
Dzięki tej wycieczce uczniowie poznali dokładnie metody oczyszczania ścieków oraz znaczenie oczyszczalni dla środowiska przyrodniczego, co wpłynęło na kształtowanie świadomości ekologicznej u uczniów.
[gallery columns="4"] [gallery_item tag="" src="/images/old_bsm/gallery/artykuly/wycieczka do oczyszczalni/1.1.jpg" /] [gallery_item tag="" src="/images/old_bsm/gallery/artykuly/wycieczka do oczyszczalni/1.2.jpg" /] [gallery_item tag="" src="/images/old_bsm/gallery/artykuly/wycieczka do oczyszczalni/1.3.jpg" /] [gallery_item tag="" src="/images/old_bsm/gallery/artykuly/wycieczka do oczyszczalni/1.4.jpg" /] [gallery_item tag="" src="/images/old_bsm/gallery/artykuly/wycieczka do oczyszczalni/1.5.jpg" /] [/gallery]