Znajdź nas

Międzynarodowe Centrum Egzaminacyjne TELC

TELC- informacje ogólne

Międzynarodowe Centrum Egzaminacyjne TELC działające przy Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, z którym współpracuje Bielska Szkoła Menedżerów jest licencjonowanym centrum TELC GmbH.

TELC GmbH (the European Language Certificates) jest rozpoznawalnym dostawcą procedur testów językowych w większości krajów europejskich. Materiały testowe oparte są na ostatnich badaniach, zapewniających wysoki poziom wiarygodności testów. Wyszkoleni egzaminatorzy oceniają kompetencje kandydatów w najważniejszych umiejętnościach komunikacyjnych, co zapewniają różne typy ćwiczeń są opracowywane i administrowane przez organizację telc GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, posiadającą ponad czterdziestoletnie doświadczenie w tworzeniu i przeprowadzaniu egzaminów językowych na najwyższym europejskim poziomie.

Certyfikaty TELC uwzględniają różne poziomy zaawansowania językowego od A1 do C2 wg skali Rady Europy i w chwili obecnej obejmują 10 języków europejskich: angielski, niemiecki, polski, hiszpański, francuski, włoski, portugalski, rosyjski, arabski i turecki.

Zaletą egzaminów TELC jest ich porównywalność na danym poziomie dzięki identycznej strukturze testów. Egzaminy np. z poziomu B1 mają taki sam format we wszystkich językach. Oceny z egzaminów mają również tę samą wartość. Egzaminy obejmują tematykę z podstawowych dziedzin życia i są ukierunkowane na sprawdzanie umiejętności komunikowania się.

Egzaminy TELC zostały opracowane w odniesieniu do skali poziomów biegłości językowej ujętej w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy – Common European Framework of Reference (CEFR).

Egzaminy TELC w dużym stopniu przyczyniły się do upowszechnienia nowoczesnych metod nauczania, takich jak powszechnie obecnie stosowane podejście komunikacyjne. Dzięki temu uczelnie wyższe oraz inne instytucje edukacyjne w Polsce i Europie zajmują dziś wiodącą pozycję w nauczaniu języków obcych zarówno w zakresie języka ogólnego jak i specjalistycznego.

Pełna gama egzaminów językowych The European Languages Certficates obejmuje:

  • język ogólny i specjalistyczny między innymi z dziedzin: turystyki, biznesu, medycyny.
  • egzaminy dla dorosłych, studentów i młodzieży już od 10 roku życia!
  • ponad 70 różnych egzaminów na wszystkich poziomach zaawansowania językowego wg. CEF.

Oficjalna strona TELC i testy próbne: https://www.telc.net/

 

Jakie korzyści dla dają egzaminy TELC?

Egzaminy TELC honorowane są w krajach na terenie całej Unii Europejskiej i są certyfikatem, poświadczającym osiągnięcie określonego poziomu sprawności językowej. W Polsce posiadanie certyfikatu TELC jest niezbędne w ubieganiu się o status Urzędnika Mianowanego, co zostało zapisane w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Dz. U. Nr 266, poz. 2230, zał. nr 2 – certyfikaty językowe TELC (poziom B2 dla 6 języków) są oficjalnie uznawane przez administrację Rzeczpospolitej Polskiej jako potwierdzenie znajomości języka.

Niektóre wyższe uczelnie (np. WSFiP), uznają egzaminy TELC (poziom B2 i wyższe) jako końcowe egzaminy językowe. · Coraz więcej przedsiębiorstw przeprowadzając system rekrutacji pracowników bierze pod uwagę certyfikaty TELC, które w precyzyjny sposób poświadczają znajomość języka obcego, a zatem zdanie egzaminów TELC może w widoczny sposób ułatwić przejście czasem bardzo skomplikowanego systemu rekrutacyjnego, a następnie łatwiejsze kroczenie po ścieżce zawodowej.

Posiadanie certyfikatu TELC zwiększa szanse na zdobycie dobrego zawodu, szanse szybkiej i skutecznej kariery zawodowej, ale przede wszystkim możliwość pełniejszego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym Europy i świata.

Z dniem 01.08.2017 egzaminy The European Languages Certficates -telc zostały wpisane na ministerialną listę kwalifikacji zawodowych nauczycieli jako akredytowane. Tym samym egzaminy z poziomów od B2 do C2 są uznawalne w procesie kwalifikacji nauczycieli do wykonywania zawodu, w tym także do nauczania języka obcego.

 

TELC w Bielskiej Szkole Menedżerów

Centrum Egzaminacyjne TELC działające przy Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku Białej, z którym współpracuje Bielska Szkoła Menedżerów organizuje dwie stałe sesje w roku: sesję zimową (luty) i sesję letnią (czerwiec).

W ofercie egzaminacyjnej posiadamy egzaminy z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na następujących poziomach: A1, A2, B1, B1 Business, B2, B2 Business.

Dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Ekonomicznego Bielskiej Szkoły Menedżerów polecamy specjalne egzaminy z języka angielskiego i niemieckiego TELC B1 SCHOOL. Struktura tych egzaminów jest identyczna dla wszystkich egzaminów na poziomie B1, jedynie tematy i zadania dopasowane są bardziej do potrzeb i zainteresowań młodzieży w wieku 16-19 lat.

Na wniosek kandydatów możemy zorganizować dodatkową sesję egzaminacyjną w dowolnym terminie, jeśli taką wolę wyrazi minimalna ilość chętnych do egzaminu, tj. 7 osób.

 

Ul. Cz. Tańskiego 5
Tel: 338297212
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00

IOD Ryszard Tomanik

tel. +48338297243